piątek, 16 października 2015

Rodzicu pamiętaj - subiektywna lista cz. I

zdj. Kammi ka
Jako młoda stażem matka otrzymuje mnóstwo porad od bardziej doświadczonych rodziców. Na każdym kroku spotykam się z "o wiele lepiej wiedzącymi matkami". Każdy temat i sytuacja może być  zinterpretowana na rożne sposoby. Nie ukrywam, że niektóre z dobrych porad mnie irytują ale są też takie, które faktycznie są potrzebne i pomocne. Ponadto, jak tylko dowiedziałam się, że jestem w ciąży zaopatrzyłam się w szereg poradników. Niestety większość rad w nich zawartych okazało się całkiem nie trafionych, nieadekwatnych do mojego dziecka.

Wydaje mi się, że każda matka sama powoli uczy się swojego dziecka, jej instynkt macierzyński pomaga w wyczuciu co jest dobre i wskazane dla jej dziecka.
Ze swojego, a także innych matek doświadczenie wiem jednak, że pewne rzeczy są uniwersalne. O pewnych rzeczach nigdy nie powinno się zapominać. Poniżej przedstawię swoją subiektywną listę.


  1.  Nie porównuj swojego dziecka do innych. Twoje jest jedyne i niepowtarzalne. To, że Franek już chodzi a Iza mówi naprawdę nie ma żadnego znaczenia (chyba, że jest to związane z nieprawidłowym rozwojem, wtedy trzeba zwrócić się do lekarza). 
  2. Poświęcaj czas. Naprawdę dla dziecka nie liczy się kolejna zabawka, lalka czy kocki ono chce się bawić ale razem z Tobą i dla niego to jest najważniejsze. 
  3. Kłótnie przy dziecku. Wiadomo, nie ma związków idealnych. Zawsze zdarzają się mniejsze lub większe spory czy nieporozumienia. Warto jednak oszczędzić dziecku widoku kłócących się rodziców. Z czasem pewnie się z tym oswoi i zrozumie, że po kłótni jest pojednanie. To też jest ważne dla jego rozwoju. Jednak na wczesnym etapie malec jeszcze tego nie pojmie.  
  4. Nadopiekuńczość, szczególnie matek potrafi być naprawdę uciążliwa. Dajmy dziecku więcej swobody i przede wszystkim zaufania. Dziecko musi samo polegać na sobie, cieszyć się ze swoich postępów, mieć możliwość rozwoju. Nie możemy stale być przy nim, na każde zawołanie, ono sobie poradzi  tylko musimy mu na to pozwolić.
  5. Zasady i jasne granice są konieczne dla prawidłowego wychowania naszych pociech. Dzięki  temu uczą się życia w grupie, współdziałania z innymi. Przede wszystkim jednak jasne zasady dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Ponadto naruszenie panujących, ustalonych i zaakceptowanych zasad zawsze powinno spotkać się z konsekwencją.To wyrabia w dziecku charakter.
Powyższe stwierdzenia są dość szerokie w następnych wpisach z tej serii będę chciała je nieco uszczegółowić.

Zapraszam


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz