wtorek, 22 grudnia 2015

Święta, Święta, Święta... jakie Święta

Święta Bożego Narodzenia to jeden z piękniejszych okresów z całego roku. Czekamy na nie z niecierpliwością już od połowy października. Wyczekujemy pierwszej gwiazdki. Szukamy najpiękniejszej choinki, kolorystycznie dobieramy ozdoby choinkowe, biegamy za odpowiednimi prezentami, które później pieczołowicie pakujemy. Kupujemy, stoimy w kolejkach, denerwujemy się i obiecujemy, że w przyszłym roku będzie inaczej. Niestety rok za rokiem mija a święta zawsze wyglądają tak samo. Czy o to w tym naprawdę chodzi.

Spróbujmy przeżyć je tak, jak faktycznie powinny być spędzone.

Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas przeżyć duchowych.  

Adwent to nie jest kalendarz adwentowy i prezenciki w nim zawarte, to jest czas w którym mamy sobie uświadomić, że już wkrótce na świat przyjdzie Jezus Chrystus. Narodzi się dzieciątko, które zbawi świat.
Święta to nie są prezenty, choinka, pierniczki to jest tylko otoczka drugoplanowa. Tak przynajmniej powinno być.
Święta Bożego Narodzenia jak sama nazwa wskazuje jest to szczególny czas, jest to święto upamiętniające Narodziny Jezusa Chrystusa. Czy pamiętamy o tym kupując dzieciakom i rodzinie prezenty, czy pamiętany o tym pakując te prezenty i przegotowując kolację Wigilijną.

Święta Bożego Narodzenia jest czasem rodziny, bliskości i miłości. To są święta w tradycji chrześcijańskiej. To nie są tylko 3 dni wolnego. To czas kiedy razem z bliskimi idziemy do kościoła pomodlić się, kiedy możemy pobyć razem. Warto zgasić telewizor, odciąć się od internetu, zastanowić się co tak naprawdę świętujemy i co jest ważne.

Często słyszę negatywne opinie na temat Świąt, że są skomercjalizowane, że to pogoń za prezentami, wszędzie pełno ludzi, korki na ulicach, że ludzie są obłudni bo cały rok ze sobą nie rozmawiają a w Święta składają sobie życzenia nic nie warte, że Święta to czas kłótni, nerwów, pośpiechu i przejedzenia.

Pamiętaj, to ty kreujesz swój świat, swoje Święta. 
Zastanów się jak chcesz przeżyć te Święta i tak zrób.
Rozpocznij nową tradycję, kolędowania, modlitwy.

Bardzo dobrym pomysłem jest obdarowywanie się prezentami na Mikołaja 6 grudnia, natomiast Święta Bożego Narodzenia niech będą czasem, który spędzamy z bliskimi i radujemy się przyjściem na świat Jezusa Chrystusa.

2 komentarze: