środa, 16 grudnia 2015

Złość

Nie wiem czy to wina pogody czy zbliżających się Świąt ale od paru dni chodzę zła jak osa. Wszystko, dosłownie wszystko mnie wkurza i wyprowadza z równowagi. Najmniejsza dezorganizacja czy zmiana planów doprowadza mnie do furii. Dlaczego?
Prawdę mówiąc sama nie wiem. Chcę głębiej spojrzeć na swoje zachowanie i powody. Wiem, że zazwyczaj nie chodzi o te przysłowiowe drobiazgi tylko sedno musi tkwić gdzieś głębiej. Z ogromną chęcią bym do niego dotarła rozprawiła się i w końcu odczuła święty spokój.

Nie lubię się złościć, ani na siebie ani na najbliższych. Chcę zdrowo podchodzić do problemów i codziennych małych czy większych kłopotów. Tym bardziej, że już za chwilę Święta Bożego Narodzenia a ja je po prostu uwielbiam.

Złość źle na mnie wpływa, to jest samo nakręcająca się spirala. Dlatego muszę życzliwiej spojrzeć na najbliższych i na siebie samą, wyluzować, zastanowić się, pomyśleć w czym tak naprawdę tkwi problem.
Na  dobry początek zaproponuję kilka pomysłów jak sobie radzić ze złością.
1. Jeżeli mamy świadomość mającej zaraz ogarnąć nas złości warto usiąść na chwilę i się zrelaksować. (Jeżeli jest oczywiście taka możliwość) Dobrze jest nauczyć się komunikować nawet w złości, żeby w miarę spokojnie powiedzieć otoczeniu żeby nie jesteśmy w stanie teraz rozmawiać.

2. Dobrym sposobem jest obiecać sobie bycie spokojnym, określenie, kiedy i w jakich momentach najczęściej się złościmy oraz wypisanie kilku sprawdzonych "chwytów", które zawsze nas uspokajają np. jeżeli zazwyczaj wściekasz się w korkach przygotuj sobie zestaw pierwszej pomocy typu spokojna muzyka, orzeszki do chrupania, audiobook, itd.

3. Nie masz wpływu na innych ludzi, nie jesteś w stanie ich kontrolować oraz wpływać na ich zachowanie. Każdy postępuje według własnych zasad. Nie ma sensu denerwować się problemami, zobowiązaniami, poglądami innych ludzi. Nikogo na siłę nie zmienisz. Realny wpływ masz tylko na siebie i swoje emocje.

4. Oddychaj głęboko i mów spokojnie.

5. Weź odpowiedzialność za to co robisz i mówisz w złości.

6. Chwal i podkreślaj dobre cechy oraz zachowania bliskich osób z twojego otoczenia.

7. Nie obrażaj się, milczenie nie rozwiązuje problemów.

8.  Jasno i konkretnie wyrażaj swoje zdanie. Bądź bezpośredni ale uprzejmy. Mów innym co naprawdę cię trapi. Mów o swoich uczuciach.

9. Umiej przyznać się do winy, przeprosić, wybaczyć.

10. Bądź wdzięczny.


Głupota nie zawsze czyni złym, złość zawsze czyni głupim…... 
 Françoise Sagan


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz